Aukštieji Šančiai


Aukštieji Šančiai įsikūrę dešiniajame Nemuno krante, aukštutinėje terasoje. Domimės jų saugumu, madingumu ir žinoma senos ir naujos statybos būstų kokybe. Skaičiuosime, kaip greitai iš šio mikrorajono pasieksite Kauno centrą ir kokiose poilsio zonose bei žaliosiose erdvėse pavyks atsipūsti.
 

Praeitis

Kauno mikrorajonas Šančiai, kurį sudaro tiek Aukštieji, tiek Žemieji Šančiai, skaičiuoja jau kelis šimtus metų. Mat archeologiniai radiniai čia siekia XV amžių, o jau XVIII amžiaus pabaigoje rašytiniuose šaltiniuose minimas Šančių dvaras. Visgi mikrorajono pavadinimui vos 200 metų ir kilęs jis nuo karingųjų prancūzų. Iki 1812 metų šioje teritorijoje buvo 2 kaimai – Pašilė ir Baibokai, tačiau per Nemuną persikėlęs Napoleonas su savo armija čia pastatė įtvirtinimus, kuriuos prancūziškai pavadino chantier – „statinys“, o vokiškai tai skambėjo Schanze – „apkasas, pylimas“.

Didžiausia mikrorajono gatvė, kuri jungia Žemuosius ir Aukštuosius Šančius, taip pat pavadinta Prancūzų vardu, mat šiuo keliu Napoleono kariuomenė keliavo į Vilnių. Carinės Rusijos laikais šis mikrorajonas buvo pramoninis, tarpukariu – didžiausias ir vienas sparčiausiai besiplečiančių Kauno priemiesčių. Prie miesto Aukštieji Šančiai prijungti 1932 metais, o sovietinės okupacijos metu čia buvo įsikūrę rusų armijos daliniai.


Susisiekimas

„Aukštųjų Šančių susisiekimas su centru prilygsta kelionei iš Dainavos į centrą, o gal ir dar geriau“, – tikina UAB „Būstuva“ generalinis direktorius Edvardas Galvanauskas. Anot jo, situacija dar pagerės, kai bus baigtas Juozapavičiaus prospekto remontas. Tad šiuo metu automobiliu centrą pasieksite per 10 minučių, kiek ilgiau užtruksite viešuoju transportu. Į įvairias Kauno vietas iš Aukštųjų Šančių važiuoja 4 maršrutų autobusai ir toks pat skaičius maršrutinių taksi. Nuo mažų dienų šiame mikrorajone gyvenantis Viktoras tikina, kad jokia problema iki centro nusigauti ir pėsčiomis, žinant tinkamus kelius tai užtruks apie 15 minučių.

Rajono madingumas

Dar nuo sovietinių laikų Aukštieji Šančiai neatsikratė karinio mikrorajono etiketės. Mat anksčiau čia gyveno daug rusų karininkų šeimų, kurių kauniečiai nemėgo, o tuo pačiu neigiamas šešėlis krito ir pačiam mikrorajonai. „Manau, kad dabar Aukštųjų Šančių prestižas kyla, nes į naujai statomus namus keliasi jaunos šeimos su mažai vaikais“, – įsitikinęs E.Galvanauskas.

Anot jo, vienas būdingiausių kauniečių bruožas visgi išlieka sėslumas, mat vienoje upės pusėje (Žaliakalnyje, Dainavoje ar Šančiuose) užaugę gyventojai, nenoriai ir retai keliasi gyventi į kitą pusę (Šilainius ar Vilijampolę). „Jei nepriverčia gyvenimas, dauguma lieka tuose pačiuose rajonuose“, – tikina daugiabučius statančios įmonės direktorius.


Saugumas

Kauno miesto Panemunės policijos komisariato duomenimis, 65% visų 2011 metais Aukštuosiuose Šančiuose įvykdytų nusikaltimų sudaro vagystės. „Dominuoja vagystės iš arba nuo automobilių (63% visų vagysčių)“, – sako Šančių ir Panemunės policijos nuovados vyresnioji tyrėja Jolita Baltrušaitytė. Anot jo, vagystės iš gyvenamųjų patalpų sudaro apie 18% visų vagysčių, o pavogtų automobilių skaičius – 11 arba 8% visų vagysčių skaičiaus.

Aukštųjų Šančių gyventojai gatvėje turėtų jaustis pakankamai saugūs, mat iš visų užregistruotų nusikalstamų veikų vos 10% sudaro atvejai, kuomet sužaloti žmonės. Du nedidelius vaikus auginantis Viktoras sako, kad vyresnėlį ramiai išleidžia į treniruotes net ir vakarais, mat jei Aukštųjų Šančių gatvėse ir pamatysi besiburiuojantį jaunimą, tai kaskart tą patį. „Po kiek laiko ima atrodyti, kad visus juos iš matymo jau pažįsti, tad didelio rūpesčio ar baimės nėra“, – sako Viktoras.

Sena, nauja ir supernauja statyba

„Sovietiniais laikais daugiabučius projektuodavo institutai, kuriuose dirbo šimtai žmonių, dabar tą patį darbą daro 5-6 žmonės, o atskiros projekto dalys užsakomos iš atskirtų projektuotojų, tad paskui viską sudėjus į vieną krūvą pasirodo, kad kertasi vamzdžių ir laidų išvedžiojimo vietos, ventiliacijos ir lifto šachtos ir panašiai“, – aiškina E.Galvanauskas. Anot jo, naujos statybos daugiabučiai Aukštuosiuose Šančiuose turėtų būti kokybiški, tačiau visada verta pasidomėti statytojo kompetencija ir reputacija, apžiūrėti, kaip laikui bėgant keičiasi jau pastatytų daugiabučių būklė ir kur galimai buvo padarytas brokas.

Pagrindinė senų daugiabučių problema – šildymas, senos šildymo sistemos, šaltos sienos ir kiauri langai. „Seni mūriniai namai su 50 centimetrų storio sienom dar nėra tokie tragiški, tinkamai juos apšiltinus išeitų visai padorūs namai, tačiau jų nėra ir ko lyginti su blokiniais, kurie, mano manymu, skirti tik demontavimui, nes daugiau primena ne namus, o palapines“, – sako daugiabučių statybos įmonės direktorius.

Gatvių ir kiemų kokybė

„Gatvių būklė yra Kauno nelaimė, tad Aukštieji Šančiai – jokia išimtis“, – sako E.Galvanauskas. Anot jo, gatvės aplink naujos statybos daugiabučius geros, mat naujai nutiestos, tačiau viena pagrindinių Aukštuosiuose Šančiuose Verkių gatvė jau kurį laiką prašosi remonto. „Mano žiniomis, tam lėšų savivaldybės biudžete lyg ir numatyta jau šiais metais, tad visiems gyventojams bus džiugi žinia“, – tikina daugiabučius statančios įmonės direktorius.


Kasmet lopomos gatvės veda į automobiliais užstatytus kiemus, mat tuomet, kai Aukštieji Šančiai buvo projektuojami, statybos normos buvo visai kitos ir tiek vietų, kiek dabar reikia, nebuvo numatyta. „Mūsų name 6 laiptinės, o vietų kieme gal tik 10“, – sako šio mikrorajono senbuvis Viktoras. Jam pritaria ir kurį laiką Aukštuosiuose Šančiuose gyvenusi Kristina. Anot jos, stovėjimo vietos automobiliui radimas – tai tikra kova už buvį, o ypač žiemą. „Šaltuoju metų laiku kiemų valymu niekas nesirūpina, tad jei nori, kad nebūtų sniego – kask pats. Kartą teko girdėti istoriją, kad vienas kaimynas nusikasė, o kitas grįžęs pasistatė automobilį į jo vietą, tai ryte rado pradurtas padangas”, – pasakoja Kristina. Senų daugiabučių kiemuose stovėjimo problemą spręsti gana keblu, mat plėtrai vietos nėra, o naikinti ir aukoti žaliųjų zonų nenori patys gyventojai. „Šiuo metu prie naujų daugiabučių vienam būstui statoma po 1 vietą automobiliui“, – sako E.Galvanauskas.

Žaliosios erdvės

„Aukštieji Šančiai – vienas žaliausių ir mažiausiai apstatytų Kauno mikrorajonų“, – tikina E.Galvanauskas. Mat čia rasite didžiausią Europoje miesto teritorijoje ąžuolyną, jungiantį Kauno Žaliakalnį ir Aukštuosius Šančius. Ąžuolyną kertanti riba – K.Baršausko gatvė – būtent tiek jo priskiriama Aukštiesiems Šančiams. Iš viso čia auga apie 800 ąžuolų ir tai tik likučiai to, kas kadaise plytėjo Nemuno ir Neries santakoje. Daugiausiai medžių iškirsta XIV-XVI a., o Žaliakalniui ir Aukštiesiems Šančiams ąžuolynas padalintas pokario metais.

Aukštųjų Šančių ąžuolyno dalyje rasite ir piliakalnį, įrengtą Nemuno dešiniojo kranto aukštutinės terasos krašte. Jo šlaitai siekia apie 30 metrų aukščio ir yra apaugę lapuočiais. Į II tūkstantmečio pradžia datuojamą piliakalnį užkopsite specialiai įrengtais laiptais.

Būsto kainos

Senos ir naujos statybos būstų kainos Aukštuosiuose Šančiuose, kaip ir kai kuriuose Vilniaus mikrorajonuose, gerokai skiriasi. Jei senos statybos buto galėtumėte dairytis už 2000 Lt/m2, tai naujos statybos namams teks dar pataupyti. Anot UAB „Būstuva“ generalinio direktoriaus Edvardo Galvanausko, dabar 1m2 tokiuose daugiabučiuose kainuoja apie 3800 litų.

Kiek kitokia situacija buvo didžiojo nekilnojamojo turto burbulo metais, tuomet naujos statybos būstai kainavo mažiausiai 10% brangiau, tačiau kai kurių kainos siekė ir 8 ar net 9 tūkstančius litų už kvadratinį metrą. „Aukštieji Šančiai itin palankus mikrorajonas ne tik savo infrastruktūra, bet ir geografine padėtimi, mat jis mažai užstatytas, čia nėra pramonės ar tranzitinio pravažiavimo“, – aiškina E.Galvanauskas. Būtent dėl šių priežasčių, anot jo, ateityje rajono prestižas ir nekilnojamojo turto vertė turėtų tik augti, o kraustysis čia ieškantys geresnės gyvenimo kokybės.


Išsinuomoti būstą Aukštuosiuose Šančiuose pavyks, jei už 1 m2 būsite pasiryžę mokėti nuo 5 iki 20 litų, tačiau pasiūlymų pasirinkimas nėra itin platus. Daugiabučius namus šiame mikrorajone administruoja UAB „Būsto valda“.

Būsto šildymas

Senų daugiabučių Aukštuosiuose Šančiuose gyventojai susiduria su itin nemalonia staigmena kaskart gavę sąskaitą už šildymą, mat šiuose namuose ne tik šildymo sistemos susidėvėjusios, bet ir sienos šaltos, o langai nesandarūs. Už 1 m2 šildymą čia mokama apie 5-7 litus. „Sutikčiau mokėti ir daugiau, jei namuose būtų šilčiau. Paprastai žiemą mūsų bute laikosi 17-19 laipsnių temperatūra, o štai netoliesi gyvenantys tėvai džiaugiasi 22 laipsniais, tačiau ir moka dar daugiau“, – pasakoja Aukštuosiuose Šančiuose įsikūręs Viktoras.

Kur kas labiau pasisekė naujos statybos namų gyventojams. Mat kiekviename bute čia įrengta moderni šildymo sistema, leidžianti pagal asmeninius poreikius reguliuoti temperatūrą bei kompiuterizuotai apskaičiuoti ir sukaupti duomenis apie suvartotą šilumos kiekį bei karšto ir šalto vandens parodymus. Tokią informaciją kiekvieno buvo šeimininkas gali stebėti internete. Šildymo sąnaudos čia kone 5 kartus mažesnės lyginant su senais daugiabučiais, 1 m2 kaina šalčiausiais mėnesiais nesiekia ir 2 litų, o 2006-2008 metais vienas iš Aukštųjų Šančių naujos statybos daugiabučių buvo tituluotas šilčiausiu namu Lietuvoje. 2011 metais šildymo sąskaita už 65 m2 butą čia tesiekė 35 litus.

Vietos automobiliams

Aukštuosiuose Šančiuose rasite 3 senos statybos garažų kompleksus, tačiau, anot Viktoro, tai gerokai mažiau, nei reikėtų. „Tie seni garažai gana brangūs, už vieną prieš penkis metus buvo prašoma apie 10 tūkstančių litų, tačiau ir nusipirkti juos nėra paprasta. Dauguma šeimininkų likę iš seniau, tad laisvi garažai tiesiog medžiojami“, – sako Aukštųjų Šančių gyventojas. Kiekvienas naujas daugiabutis turi atskiras automobilių stovėjimo aikšteles.

Prie naujai statomų daugiabučių numatomos privačios parkavimo vietos, kuriose šeimininkas vietą ras bet kuriuo paros metu. Kai kurios aikštelės įrengtos taip, kad iš viso nereikės palikti namų, mat į jas pateksite liftu nusileidę tiesiai iš laiptinės. Atvira parkavimo vieta šiame mikrorajone kainuoja nuo 5 iki 11 tūkstančių litų, požeminį garažą įsigysite piniginę paploninę jau kur kas didesne suma – 25-35 tūkstančiais litų.


Mokyklos ir darželiai

Iš 4 Aukštuosiuose Šančiuose veikiančių vaikų darželių-lopšelių, laisvų vietų šiuo metu yra vos viename ir tik 4 mažyliams, kituose eilės rikiuojasi jau ne vieneriems metams. Tačiau anot šiuo metu jaunėlį į darželį leidžiančio Viktoro, vietą gauti visgi įmanoma. „Nuo gimimo vaiko į darželį užrašyti nebūtina, tačiau ir susirūpinti reiktų ne iš vakaro. Geriausia tuo pasirūpinti bent prieš pusę metų“, – aiškina šio mikrorajono gyventojas.

Mokyklinio amžiaus vaikai gali rinktis iš Kauno Vaižganto vidurinės mokyklos ir Kauno „Žiburio“ vidurinės mokyklos. „Mes vyresnįjį leidžiame į mokyklą Žaliakalnyje, nors visai prie pat namų Aukštuosiuos Šančiuose taip pat yra mokykla. Deja, apie ją teko girdėti net ne vieną prastą atsiliepimą“, – tikina Viktoras.

Parduotuvės ir pramogos


„Didelių prekybos centrų Aukštuosiuose Šančiuose iš viso nėra“, – sako mikrorajono senbuvis Viktoras.
Tačiau duonos ar pieno nusipirksite daugelyje aplink esančių mažų parduotuvėlių. Tiesa, pirkinius teks suplanuoti, mat ypatingų delikatesų ar prabangių maisto produktų čia nerasite, be to, kartais sekmadienio vakarais net ir pagrindiniame prekybos centre neberasite ir duonos.

Naujajame mikrorajono kvartale vystytojai ketina jau šiais metais statyti 2500 m2 prekybos centrą. „Nors parduotuvių aplink Aukštuosius Šančius yra pakankamai, manome, kad gyventojams būtų patogu turėti didelį savo prekybos centrą“, – aiškina E.Galvanauskas.

Aukštieji Šančiai – miegamasis mikrorajonas, tad pramogų čia nerasite. „Nors gyvenu čia ilgai, nei barų, nei kavinių nežinau, norintiems pramogų, teks keliauti į centrą“, – sako Aukštųjų Šančių gyventojas.
Kita vertus, čia nerasite ir pramonės, didelių firmų ar intensyvaus eismo, tad ieškantiems ramybės Aukštieji Šančiai gali būti tinkama vieta.

2012 03 19 informacija

Kas vyksta Kaune?
  • 18:00 - 19:00
  • 19:00 - 20:00
  • 20:00 - 21:00
  • visa diena

KAUNO MUZIKA

Vieta, kur rasi KAUNO atlikėjų arba muzikos, atliekamos KAUNE, vaizdo klipus...