Freda


Keliaujame į kairiąją Nemuno pakrantę laikinojoje sostinėje. Čia įsikūrusi Freda. Vietinių gyventojų šis mikrorajonas skirstomas į Žemąjį ir Aukštąjį, pirmajame atsidursite nukeliavę į šlaito papėdę, Aukštąją Fredą rasite pakilę aukštyn. Na, o mes domimės gyvenimo šiame Kauno mikrorajone ypatumais.

Praeitis

Iki XVII amžiaus pabaigos vieta, kurioje dabar rasite Fredos mikrorajoną, priklausė LDK kancleriui K. Z. Pacui. Vėliau jis žemes padovanojo italų architektui L. Fredui (būtent jo garbei teritorijai suteiktas Fredos vardas), o šis Godlevskiams. Būtent jie čia XVIII ir XIX amžių sandūroje pastatė Fredos dvaro rūmus ir užveisė parką.

1859–1862 m. ties Žemutine Freda nutiestas Kauno geležinkelio tiltas. Vėliau šioje teritorijoje pastatyta Kauno Šv. Sergijaus Radonežiečio cerkvė, įsteigtos Karo aviacijos dirbtuvės smulkiems lėktuvų ir jų variklių remontams. Be to, čia gaminti ir lietuviškos konstrukcijos lėktuvai. 1923 m. Fredoje įkurtas Kauno botanikos sodas.

Susisiekimas

Pagrindinė gatvė Fredos mikrorajone – Europos prospektas, o su miesto centru šią Kauno vietą jungia Čiurlionio tiltas. „Automobiliu šį atstumą įveiksite per 5-7 minutes“, – tikina „DNB būstas“ nekilnojamojo turto brokeris Darius Morkūnas. Anot jo, tai vieną geriausių laikinosios sostinės dalių, mat net ir piko metu čia niekuomet nebūna spūsčių.

Nuosavą automobilį vairuojantiems gyventojams didesnių sunkumų neiškyla ir pasiekiant kitus Kauno mikrorajonus. Visgi susisiekimas viešuoju transportu čia kiek sudėtingesnis, mat į Fredą kursuoja vos vienas autobusas.

Rajono prestižas


Nors tai ir nėra pats Kauno centras, anot nekilnojamojo turto brokerio, Freda palankiai vertinama laikinosios sostinės vieta. „Žmones čia vilioja kokybė ir vieta už prieinamą kainą. Ekonominis būstas Fredoje parduodamas su autonominiu-dujiniu šildymu. Šio malonumo kainos už 60 kvadratinių metrų būstą net ir šalčiausią mėnesį svyruoja iki 180 litų“, – pasakoja D. Morkūnas.
 


Naujos statybos būstai Fredos mikrorajone statomi gražiose vietose šalia medžių ir kitos žalumos. Be to, visai netoli čia ir Botanikos sodas. „Naujakuriai gali džiaugtis vaikų žaidimo aikštelėmis, erdviomis terasomis, balkonais ar net nedideliais žemės sklypais. Dauguma gyventojų čia jaunimas“, – aiškina nekilnojamojo turto brokeris.

Sena, nauja ir supernauja statyba

„Teko pastebėti, kad jaunos šeimos tiek iš Kauno, tiek iš aplinkinių rajonų, vis dažniau dairosi į naująją miesto Meką – Fredą“, – sako D. Morkūnas. Anot jo, čia gausu naujos statybos projektų. Vienas žinomiausių – architekto Kančo projektas „Fredos miestelis“, pastatytas 2007 metais. Tai vienodos stilistikos daugiabučiai, kotedžai ir individualūs namai. „Kiti žinomi projektai Fredoje – „ Svajonių alėja“, "Botanicos terasos“ ir kiti“, – pasakoja nekilnojamojo turto brokeris.

Anot jo, kalbant apie seną statybą, Fredoje vyrauja mūriniai namai, kurių statybos metai siekia dar 1980-uosius. Jų privalumas – paties būsto kaina, minusas – didžiulės šildymo sąskaitos.

Gatvių ir kiemų kokybė

Freda, kaip ir kiti Kauno miesto mikrorajonai, kovoja su dažnomis kelių netvarkymo problemomis. Tačiau centrinė jos gatvė pasižymi itin gera kokybe. „Naujos statybos būstai čia neretai statomi atokesnėse mikrorajono vietose, kurias ne visada galima pasiekti asfaltu, tačiau vietiniams gyventojams namus pasiekti net ir žvyrkeliu nesukelia daug bėdų“, – tikina D. Morkūnas.

Žaliosios erdvės

Fredos pažiba laikomi parkai ir gamtovaizdis. „Vienintelis ir pats gražiausias parkas Kauno mieste yra Botanikos sodas, o jis įsikūręs pačioje Fredoje“, – sako nekilnojamojo turto brokeris. Didžiausios Lietuvoje oranžerijos, unikalaus grožio brandus parkas su tvenkiniais ir romantiškais tilteliais, istorinė Aukštosios Fredos dvaro aplinka sudaro puikią erdvę edukacinių, kultūrinių ir rekreacinių bendruomenės veiklų įvairovei. Be to, visais metų laikais daugelį žmonių besigrožinčių gamta, jos žaluma bei nepakartojamais gamtovaizdžiais privilioja Nemuno papėdės.

Būsto kainos

Būsto kainos Fredos mikrorajone palyginus su bendru Kauno lygiu yra vidutinės, tačiau apibendrinti jas sunku, mat naujos statybos būstą čia įsigysite sumokėję nuo 2100 iki 3800 litų už kvadratinį metrą. Tokie būstai čia bus su daline apdaila. Senesnės statybos butų kainos prasideda nuo kone dvigubai mažesnės 1100 litų už kvadratinį metrą sumos.

Senos statybos individualių namą čia įsigysite jei turėsite jam ne mažiau nei 1300 litų už kvadratinį metrą. Tuo tarpu naujai statybai čia prireiks nuo 3000 litų už kvadratinį metrą. „Jei sugalvosite Fredoje namą statyti patys, turėtumėte žinoti, kad sklypų kainos čia priklauso nuo vietos ir komunikacijų, tačiau orientacinės yra pradedant 10 tūkstančių ir baigiant 35 tūkstančiais už arą“, – pasakoja „DNB būstas“ nekilnojamojo turto brokeris Darius Morkūnas.

Ieškantiems būsto nuomai Fredoje siūloma rinktis pagal kišenę. Senos statybos dviejų kambarių butą priklausomai nuo įrengimo čia galima išsinuomoti nuo 300 litų per mėnesį. Tuo tarpu tokio paties dydžio naujos statybos butas jau kainuos nuo 1000 litų per mėnesį.

Būsto šildymas

Senos statybos daugiabučiai Fredoje šildomi centralizuotai. Tokių namų gyventojus šalčiausiais mėnesiais pasiekia sąskaitos iki 600 litų. Kur kas ramiau gali jaustis naujakuriai naujoje statyboje, mat tokie būstai šildomi autonominiu-dujiniu būdu ir sąskaitos už 60 kvadratinių metrų butą tesiekia 180 litų.

Vietos automobiliams

„Naujos statybos būstų gyventojai šiame mikrorajone gali pasigirti nuosavomis namo aikštelėmis- parkingais. Kiekvienas butas turi savo atskirą stovėjimo vietą ar net požeminį garažą, todėl automobilis čia visuomet saugus“, – aiškina nekilnojamojo turto brokeris. Anot jo, šios aikštelės stebimos vaizdo kameromis ir turi pakeliamus kelio užtvarus. Tokio malonumo kainos gali svyruoti nuo 10 tūkstančių už parkingo vietą.

Tuo tarpu senos statybos gyventojai automobilius gali parkuoti gyvenamų namų kiemuose ar privačiuose garažuose. Visgi itin geromis sąlygomis senos statybos namų kiemai pasigirti negali, o garažų nuomos kainos prasideda nuo 100 litų mėnesiui.

Mokyklos ir darželiai

Fredos mikrorajone įsikūrę 2 vaikų darželiai ir vidurinė mokykla. „Nepaisant to, kad jų čia yra, pastatams reikalingas remontas ir rekonstrukcijos, todėl tėvai mieliau renkasi mokymosi įstaigas kituose miesto rajonuose, kur paslaugos geresnės“, – tikina D. Morkūnas.

Parduotuvės ir pramogos

„Freda tikriausiai vienintelis miesto mikrorajonas neturintis savo prekybos centro, visgi jis gali pasidžiaugti jaukiomis mažomis parduotuvėlėmis“, – sako nekilnojamojo turto brokeris. Anot jo, didesnis tokių įstaigų poreikis gali atsirasti ateityje, kuomet gyventojų skaičius didės. Nepatogumų dėl didelio prekybos centro trūkumo vietiniai gyventojai nepatiria, mat didžiausias Kauno prekybos centras iš čia pasiekiamas per keletą minučių. Ten pat rasite ir pramogų.2013 10 18 informacija:

Kas vyksta Kaune?
  • 18:00 - 19:00
  • 19:00 - 20:00
  • 20:00 - 21:00
  • visa diena

KAUNO MUZIKA

Vieta, kur rasi KAUNO atlikėjų arba muzikos, atliekamos KAUNE, vaizdo klipus...