Šilainiai


Praeitis

Pokario metais Šilainių mikrorajono vietoje buvo laukai ir Šilainės kaimas. „Kaunui plečiantis daugiau kaip prieš 30 metų čia pasirodė pirmieji daugiabučiai“, – pasakoja Šilainių seniūnas Gintautas Sinkevičius. Didžiosios statybos mikrorajone tęsėsi apie 6 metus, o intensyviausios jos buvo 1988-1994 metais.

„Šilainiai – vienas iš naujausių Kauno mikrorajonų, kuris dabar daugiausiai plečiasi dėl privačių namų statybų“, – tikina seniūnas. Tad jei žengsite į pietinę teritoriją nuo Islandijos plento, į rytus nuo Šilainių plento ar į šiaurę nuo Vilijampolės, žinokite – jūs jau Šilainiuose.


Susisiekimas

Šiaurės rytinė šios teritorijos dalis vadinosi Milikoniais, o pietvakarinė – Smėliais, bendrai šis mikrorajonas vadinamas Šilainiais. Nuo Kauno centro jis nutolęs apie 5 kilometrus, tad automobiliu šį kelią įveiksite per 5-10 minutes. „Galite rinktis 3 maršrutus – leistis nuo Kėdainių kalno, Milikonių kalno ar važiuoti Neries krantine“, – tikina „DNB būstas“ nekilnojamojo turto ekspertas Darius Morkūnas.

Itin patogiai iš Šilainių galite išvažiuoti ir į kelius, vedančius į Vilnių, Marijampolę ar Klaipėdą, mat šis mikrorajonas įsikūręs visų apvažiavimų centre. Viešasis transportas iš Šilainių kursuoja į kone visas Kauno vietas. „Gyventojai kartais skundžiasi, kad autobusai ar maršrutiniai taksi važiuoja ne taip dažnai, kaip norėtųsi, tačiau vežėjai skaičiuoja, kas jiems labiau apsimoka ir dalį maršrutų panaikino“, – aiškina Šilainių seniūnas. Anot jo, viešojo transporto pageidauja ir individualių namų kvartalų gyventojai, tačiau čia dar teks palūkėti, kol bus apsvarstytos galimybės.

Rajono madingumas

„Šilainiai yra miegamasis rajonas, įsikūręs ant kalno, nuo kurio šlaitų atsiveria įspūdingi vaizdai į Nerį, Nemuną ir Veršvų draustinį“, – sako D.Morkūnas. Anot jo, tokių vietų Kaune nėra daug, tad žmonės pasiryžę išleisti nemažas sumas, kad tik galėtų čia apsigyventi, o neužstatytų plotų Šilainiuose dar yra.


Dažniausiai būstą šiame mikrorajone renkasi tie, kurie nori greitai pasiekti ne tik aplinkinius Kauno rajonus, bet ir kitus miestus. Didžiąją gyventojų dalį (65%) Šilainiuose sudaro darbingo amžiaus (19-59m.) žmonės, 19% gyventojų čia jaunuoliai, 16% – pensinio amžiaus gyventojai.

Sena, nauja ir supernauja statyba

Šilainiuose rasite 7 didžiuosius daugiabučių namų kvartalus. Daugiausiai jie blokiniai, dalis mūrinių ir vos keletas monolitinių. „Daugiabučiai ten sustatyti gana tankiai, tad pasitaiko tokių atvejų, kad atvažiavę žmonės tiesiog pasiklysta, mat visi kiemai jiems atrodo vienodi“, – sako nekilnojamojo turto ekspertas.

Jei blokiniai namai turi stiprias bendrijas, jie nėra apleisti ar kiauri. Mat pagrindinė problema čia – blokus jungiančios siūlės ir nepakeisti langai. Kartas nuo karto jas atnaujinus, galima gyventi toliau. „Renkantis būstą reikėtų atkreipti dėmesį į tvarką laiptinėje ir šildymo sąskaitas. Be to, jei turite automobilį, pasidomėkite, ar rasite jam vietą kieme“, – pataria D.Morkūnas.

 

Naujos statybos būstai Šilainiuose, anot nekilnojamojo turto eksperto, itin kokybiški. Mat juos stačiusios statybos bendrovės kokybę laiko savo prioritetu. 2007 metais naują mūrinių namų kvartalą čia pastatė „Kausta“. Šiuo metu statybas vykdo „Nuova“. 2 iš 3 devynaukščių dar kyla, o viename jau galima gyventi. „Šių namų statybai panaudoti fasadai vieni brangiausių Kaune, tad jie tikrai ilgaamžiai“, – tikina D.Morkūnas.

Gatvių ir kiemų kokybė

„Gatvės Šilainiuose nėra tokios, kokių mes norėtume, o kiemai tuo labiau“, – sako Šilainių seniūnas Gintautas Sinkevičius. Nors, anot jo, tai viso miesto problema, aplink savo namus tvarkytis tenka patiems gyventojams. Gatvės apšviestos ir gana plačios, tačiau aplink daugiabučius jos užstatytos automobiliais.

Ta pati problema ir kiemuose. „Seniūnija stengiasi padėt gyventojams su verslininkų pagalba užlopyti didžiąsias duobes kiemuose, tačiau tai laikina“, – tikina G.Sinkevičius. Anot jo, po kurio laiko duobės ir vėl atsiveria, o tuomet visa istorija prasideda iš naujo. Pasidžiaugti Šilainių gyventojai gali bent jau kiemų įrengimu, mat čia yra ir žaidimų aikštelių vaikams, ir krepšinio aikštelių, ir pievučių mėgstantiems pasivaikščioti.

Žaliosios erdvės

Šilainiuose, Veršvos upelio draustinio teritorijoje, rasite Linkuvos dvarą, įtrauktą į kultūros paminklų sąrašus. Kai čia gyveno arkivyskupas Juozas Skvireckas (jis dvarą įsigijo iš Tiškevičiaus ūkvedžio), dvaras ir jo aplinka buvo gražiai sutvarkyti: kieme iš fontanų tryško vanduo, žydėjo gėlės. Aplink dvarą buvo įkurtas parkas su retų rūšių medžiais, užtvenktas Veršvos upelis, kuriame buvo gausu žuvų. Po Antrojo pasaulinio karo arkivyskupas iš Lietuvos pasitraukė, tad ir dvaras liko nebeprižiūrimas.

Netoliese rasite Romainių mišką bei Santaros parką, kuriuose galima pasivaikščioti. „Takai Šilainiuose įrengti ir tarp daugiabučių, bandome juos pritaikyti aktyviam poilsiui, mat vienoje vietoje treniruoklius, kur nemokamai gali sportuoti bet kas, jau turime, gyventojams tai patinka, norime panašius įrengimus pastatyti ir kitose mikrorajono vietose“, – aiškina Šilainių seniūnas.

Apie būsto išlaikymo kaštus bei mikrorajono infrastruktūrą jau netrukus skaitykite kitoje „Pinigų kartos“ publikacijoje. Įdomiausias Šilainių vietas parodysime jums ir video reportaže, o kol kas laukiame jūsų nuomonės ir komentarų.


Būsto kainos

Būstų kainos naujos ir senos statybos daugiabučiuose Šilainiuose skiriasi kone dvigubai. Beje, ne paskutinėje vietoje čia ir kambarių skaičius, šildymo kaštai bei paties daugiabučio būklė. Jei 2 kambarių butą senos statybos name įsigytumėte už 1 m2 sumokėję 1800-2400 litų, tai 4 kambarių bute 1 m2 jau kainuotų 1200-2400 litų. „Įrengtame naujos statybos daugiabutyje 1 m2 būsto kaina yra apie 3900 litų“, – sako „DNB būstas“ nekilnojamojo turto ekspertas Darius Morkūnas.

Anot jo, kainos skiriasi ir senos statybos blokiniuose bei mūriniuose daugiabučiuose, mat pastaruosiuose už būstą sumokėsite apie 20% daugiau. „Žinoma, lyginant su 2008 m. butų kainos gerokai pakritusios. Senos statybos namuose būstai dabar kainuoja kone perpus pigiau, naujos statybos namuose – apie 30% pigiau nei prieš ketverius metus“, – sako nekilnojamojo turto ekspertas.

Šiuo metu būsto kainos Šilainiuose stabilios, tad artimiausiu metu nusipirkę butą šiame mikrorajone neturėtumėte tikėtis nei didelių pakilimų, nei nuosmukių. Jei visgi pirmenybę teikiate nuomai, dviejų kambarių butą senos statybos daugiabutyje Šilainiuose galėtumėte gauti už 450 litų mėnesiui, o keturių kambarių butą galėtumėte išsinuomoti ir dar pigiau. Tačiau atminkite, kad ir išlaidos jo išlaikymui bus didesnės

„Šildymo sezono metu nutinka ir taip, kad nuomininkai su šeimininkais sutaria padengti tik šildymo ir komunalines išlaidas, o nuomos mokesčio išvis atsisakoma“, – pasakoja D. Morkūnas. Naujos statybos daugiabutyje buto nuoma mėnesiui kainuoja apie 800 litų.

Daugiabučius Šilainių mikrorajone administruoja „Namų priežiūros centras“.

Būsto šildymas

Skaičiuojama, kad daugiau kaip 80 procentų Šilainių gyventojų gyvena daugiabučiuose. Nors statyba palyginus su kitais mikrorajonais čia gana nauja, kai kuriuose blokinių namų kvartaluose išlaidos šildymui tikrai didelės. „Čia vyrauja centralizuotas šildymas, o jo kaina priklauso nuo šiluminio mazgo, paties namo būklės ir bendrijos“, – aiškina nekilnojamojo turto ekspertas.

Kur kas palankesnė situacija šiuo atžvilgiu naujos statybos namuose, mat čia šildymas ne tik kur kas ekonomiškesnis, bet ir individualiai reguliuojamas kiekviename bute. Įsigiję būstą prieš penkerius metus statytame name, už šildymą mokėsite apie 2 litus už kvadratinį metrą, ką tik iškilusioje supernaujoje statyboje – taip pat apie 2 Lt/m2.


Vietos automobiliams

„Parkavimo problema mums viena aktualiausių“, – sako Šilainių seniūnas Gintautas Sinkevičius. Nors mikrorajonas nėra itin senas, net ir statant jį nebuvo pagalvota, kad kažkada žmonės turės daugiau automobilių. Tiesa, keli garažų masyvai čia yra, tačiau, anot seniūno, dauguma jų užimti ne automobiliais, o dirbtuvėmis ir panašiomis smulkaus verslo įmonėlėmis. „Automobilius visi nori laikyti ne garažuose, o po langais prie namų, tad ne tik užstatomos žaliosios vejos, bet ir nelaimės atveju gelbėtojams privažiuoti darosi sudėtinga“, – tikina G.Sinkevičius. Tai įrodo ir neseni įvykiai, kuomet daugiabutyje kilus gaisrui, ugniagesiai negalėjo jo greitai užgesinti, nes per automobilius tiesiog negalėjo iki namo privažiuoti.

„Aišku, taip nėra, kad atvažiavęs į kiemą visai nerastum, kur pasistatyti mašinos, tačiau blogiausiu atveju tenka ją parkuoti gatvėje“, – pasakoja Šilainiuose gyvenantis nekilnojamojo turto ekspertas D. Morkūnas. Anot jo, gyventojai stovėjimo aikšteles norėtų praplėsti, bet tiesiog nėra vietos, o aukoti krepšinio aikšteles ar vejas nesutinka kiti kaimynai. Kiek kitokia situacija prie naujai statytų daugiabučių, mat kai kurie jų aptverti, tad įvažiuoti gali tik patys gyventojai. Tik jie čia ir stato savo transporto priemones.

Mokyklos ir darželiai

Iš 9 Šilainiuose įsikūrusių darželių, vietos mažyliams rasite vos viename. Ir tai bus priešmokyklinė grupė, į kurią galite leisti vaikus nuo 6 iki 7 metų. Priešmokyklinėje grupėje 2 laisvos vietos yra ir vienoje iš mikrorajone veikiančių vidurinių mokyklų. „Į darželius Šilainiuose reikia užsirašyti praktiškai vaikui vos gimus“, – sako mikrorajono seniūnas. Anot jo, eilės čia paprastai siekia 2-3 metus. Tad kur palikti jaunesnius vaikus išeinant į darbą teks gerokai pasukti galvą.

Nors mokyklų skaičius Šilainiuose nenusileidžia darželiams, čia situacija visiškai priešinga. Anot seniūno, mokyklose vaikų netgi trūksta, tad tenka galvoti, kaip užpildyti klases. „Reorganizuojame pagrindines mokyklas į vidurines, tačiau situaciją kasmet blogina gyventojų emigracija iš Kauno“, – aiškina Šilainių seniūnas G. Sinkevičius.

Parduotuvės ir pramogos

„Parduotuvių Šilainiuose tikrai pakanka, mat kiekvienas iš didžiųjų prekybos tinklų jų čia turi bent po dvi“, – sako nekilnojamojo turto ekspertas. Anot jo, norint apsipirkti į parduotuvę tikrai galėsite nueiti pėsčiomis, tad sėsti į automobilį prireiks nebent jei sumanysite išvažiuoti už mikrorajono ribų. Beje, būtent šiame mikrorajone rasite ir Šilainių turgų.


Pramogoms mikrorajone įrengtas ne vienas sporto klubas. Čia rasite ir boulingą, biliardą, kavines ir net visą vandens pramogų parką su pirčių kompleksu.

Saugumas

Šilainiuose gyvena per 50 tūkstančių gyventojų, Kauno miesto Santakos policijos komisariato duomenimis, per 2011 metus čia pradėti 793 ikiteisminiai tyrimai. Daugiausiai iš jų (apie 14%), tai vagystės iš arba nuo automobilių. Mažiausiai Šilainiuose (apie 0,4%) per metus įvykdyta sunkių sveikatos sutrikdymų.

Gana saugūs gali jaustis ir būstų šeimininkai, mat vos 4% visų užregistruotų nusikaltimų čia vagystės iš gyvenamųjų patalpų. „Kiek daugiau užregistruota vagysčių iš pagalbinių patalpų – apie 6% visų nusikalstamų veikų“, – sako Šilainių policijos nuovados tyrėja Rasa Šulcaitė. 1 iš 19 kartų Šilainiuose įvykdyti plėšimai, 1 iš 17 kartų pavogti asmeniniai daiktai.

2012 04 03 informacija

Kas vyksta Kaune?
  • 18:00 - 19:00
  • 19:00 - 20:00
  • 20:00 - 21:00
  • visa diena

KAUNO MUZIKA

Vieta, kur rasi KAUNO atlikėjų arba muzikos, atliekamos KAUNE, vaizdo klipus...