Žaliakalnis


Žaliakalnis - ar tikrai jis toks žalias, kiek madinga, o svarbiausia, patogu čia gyventi ir kokie praeities lobiai slypi šioje miesto vietoje?

Praeitis

Senais laikais teritorija, kurioje dabar įsikūręs Žaliakalnis, buvo apaugusi lapuočių giria. Per ją į Nerį tekėjo vandeningas Raginės upelis, o kairiąja upės krantine ėjo kelias iš Kauno senamiesčio į Jonavą. Būtent čia, kalno papėdėje ir šlaituose, XVII a. ir pradėjo kurtis pirmieji Žaliakalnio gyventojai. Vėliau teritorija padalinta į tris savarankiškus rajonus: Antakalnį, Raginę ir Naujapilį.

Šiaurinėje mikrorajono dalyje, šlaite virš dabartinės Jonavos gatvės, vėliau įsikūrė darbininkų lūšnų kvartalas, vadintas Brazilka. Prie miesto visa Žaliakalnio teritorija prijungta 1919 metais, o visiškai susiformavusiu jis imtas laikyti tik po Pirmojo pasaulinio karo. Tuomet jam buvo numatyta ypatinga funkcija – Žaliakalnis turėjo tapti administraciniu laikinosios sostinės centru: Vytauto kalne planuota pastatyti Universiteto kompleksą, geometriniame Žaliakalnio centre – Prezidentūros, Seimo ir Vyriausiojo teismo rūmus, Aušros gatvės ir Savanorių prospekto sankirtoje – kareivines bei aikštę paradams.


Iki 1940 m. Žaliakalnis buvo lietuviškiausia Kauno miesto dalis. Kone visuose mikrorajone esančiuose sklypuose pastatyti gyvenamieji namai. Beje, ši teritorija vienintelė Kaune ir bene visoje Lietuvoje turi taisyklingą geometrinę sandarą.

Susisiekimas

Apsigyvenusiems Žaliakalnyje nusivilti neteks, mat susisiekimas su kitais mikrorajonais ir miesto centru iš čia itin patogus. „Iki miesto centro automobiliu vos kelios minutės kelio, be to, iš kai kurių Žaliakalnio vietų per kelias minutes ten pateksite ir pėsčiomis“, – tikina „DNB būstas“ nekilnojamojo turto brokerė Jolita Gegužienė. Visgi nederėtų pamiršti, kad keliaujantiems piko metu teks kurį laiką pastovėti spūstyse.

Rajono madingumas


Netoli miesto centro besikuriantį mikrorajoną pamėgo dar to meto inteligentai. Vaizdingame šlaite tuomet apsigyveno ministras pirmininkas Juozas Tūbelis, poetai Kazys Binkis, Vincas Mykolaitis-Putinas, Salomėja Nėris, rašytojai Vincas Krėvė-Mickevičius, Balys Sruoga ir daugelis kitų žinomų žmonių.


Renato Dūdos nuotrauka


Nieko keisto, kad prestižiniu Žaliakalnis laikomis iki šiol. „Čia mėgsta gyventi įvairiausio amžiaus žmonės, mat vaikams mikrorajone veikia viena geriausių Kauno mieste gimnazijų, Žaliakalnį itin mėgsta ir mokytojai bei dėstytojai, o žalia gamta ir patogus susisiekimas vilioja kone visus: pradedant jaunimu ir baigiant senjorais“, – pasakoja nekilnojamojo turto brokerė. Anot jos, madingame rajone ir būsto kainos vienos aukščiausių laikinojoje sostinėje, tačiau tai pirkėjų neatbaido.

Sena, nauja ir supernauja statyba

Žaliakalnis projektuotas kaip trapecijos formos mikrorajonas suskirstytas į kvartalus su 187 sklypais. Kone visi jie užstatyti gyvenamaisiais namais, tačiau būta ir kitos paskirties pastatų. Dauguma pradžioje statytų namų pasižymėjo modernia stilistika, o mediniuose ir mūriniuose 1 ar 2 aukštų statiniuose įrengti butai. Pagal tuometinių architektų planą atskiros gatvės apsodintos skirtingų rūšių medžiais, sklypuose palikta vietos ir sodams. Tad dar ir dabar Žaliakalnyje rasite tiek senos, tiek naujos, tiek ir supernaujos statybos.


„Senuose namuose čia daugeliu atvejų gyvena kelios šeimos, mat tokie statiniai tribučiai, keturbučiai, penkiabučiai ar net aštuonbučiai“, – sako J.Gegužienė. Anot jos, renkantis būstą būtent šiame Kauno mikrorajone vertėtų atkreipti dėmesį į jo vietą pačiame Žaliakalnyje, mat net ir pats mikrorajonas labai skirtingas. „Vienaip jis atrodo prie Ąžuolyno, kur kainos vienos aukščiausių visame Kaune, ir visiškai kitaip Zanavykų turgaus apylinkėse“, – tikina nekilnojamojo turto brokerė.

Žaliosios erdvės

1999 m. dalis Žaliakalnio teritorijos įtraukta į Lietuvos respublikos Nekilnojamųjų kultūros vertybių urbanizuotų vietovių sąrašą. Be to, mikrorajonas gali pagrįstai didžiuotis didžiausiu miesto teritorijoje ošiančiu ąžuolynu visoje Europoje. Jo plotas 84,42 ha, o vietų poilsiui čia apstu. 2006 metais Ąžuolyno parkas įtrauktas į tą patį Nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą. Čia įrengti „Kauko laiptai”, Vytauto parkas, Dainų slėnis, Adomo Mickevičiaus slėnis ir Zoologijos sodas.


„Žaliakalnis – vienas žaliausių Kauno mikrorajonų, kuriame rasite ne tik daug brandžių medžių, bet ir poilsio bei laisvalaikio vietų: lengvosios atletikos maniežą, Dariaus ir Girėno sporto kompleksą su sporto hale ir futbolo aikštę su dirbtine danga“, – vardija J.Gegužienė.

Būsto kainos

„Būsto kainos senos statybos daugiabučiuose Žaliakalnyje priklauso nuo jo įrengimo lygio ir vietos“, – tikina „DNB būstas“ nekilnojamojo turto brokerė Jolita Gegužienė. Tad ieškodami tokio varianto gyvenimui, turėtumėte būti pasiruošę sumokėti nuo 2000 iki 3000 Lt/m2. Kur kas brangiau būstas atsieis naujos statybos name, mat čia 3000 litų už kvadratinį metrą kainos tik prasideda, o už ypatingai gerą variantą galite sumokėti ir iki 5500 Lt/m2.

Nemažai Žaliakalnyje ir individualios statybos namų. Jų kainos taip pat labai skiriasi, mat čia galite rasti tiek labai senos, tiek naujesnės statybos. „Už privatų namą Žaliakalnyje kainas reikėtų skaičiuoti taip: 1000 Lt/m2 senos statybos mediniame name ir apie 6000-7000 Lt/m2 naujos statybos prabangiai įrengtame name“, – tikina nekilnojamojo turto brokerė. Jei visgi labiau susižavėsite nuoma, orientacinės tokios paslaugos kainos 2 kambarių naujos statybos bute apie 1300-1500 Lt per mėnesį.


Būsto šildymas

Privatūs namai šiame mikrorajone daugiausia šildomi dujomis. Naujos statybos butai turi autonominį dujinį arba centrinį kolektorinį šildymą, kur šeimininkai patys gali reguliuotis, kokią temperatūrą norėtų palaikyti namuose. Senos statybos butai, kaip ir įprasta, daugiausiai šildomi centralizuotai be didelės galimybės ką nors reguliuoti, tad žiemos periodu šildymo kaštai gali svyruoti apie 6-8 Lt/m2.
 

Vietos automobiliams

Išskirtinis mikrorajono bruožas – garažai kiemuose net ir prie senos statybos daugiabučių. „Žinoma, juos turi ne visi, tačiau tokius garažus įsigyję gyventojai neabejotinai patrauklumo prideda ir būstui“, – aiškina J.Gegužienė. Tokių garažų kainos svyruoja apie 25 – 30 tūkstančių litų. Naujos statybos namų gyventojai gali įsigyti požemines ar antžemines automobilių stovėjimo aikšteles.

Mokyklos ir darželiai

Šiame mikrorajone rasite bent 8 valstybinius vaikų lopšelius-darželius. 76 laisvos vietos juose siūlomos įvairaus amžiaus mažyliams nuo 3 iki 7 metų, tad problemų tėveliams neturėtų iškilti. Visą ikimokyklinio ugdymo įstaigų sąrašą Žaliakalnyje galite rasti čia.


Mikrorajone veikia 2 pradinės, 2 vidurinės mokyklos, progimnazija ir gimnazija, tad pasirinkimas čia taip pat platus. Be to, Žaliakalnyje rasite muzikos mokyklą, silpnaregių ir neprigirdinčiųjų internatus bei vaikų globos namus.

Parduotuvės ir pramogos

Žaliakalnyje įsikūrusios ne tik prekybos tinklų parduotuvės, bet ir turgus. Be to, čia rasite ir pramogų: Kauno sporto halę, S.Dariaus ir S.Girėno stadioną, Kauno ledo areną, Zoologijos sodą bei Žaliakalnio funikulierių. Istorijos mėgėjams patiks Kauno tvirtovės VII fortas, Juozo Gruodžio memorialinis muziejus, Miko ir Kipro Petrauskų lietuvių muzikos muziejus, o ieškantiems dar kažko kito visai netoli Kauno centras.


2012 09 06 informacija

 

Kas vyksta Kaune?
  • 18:00 - 19:00
  • 19:00 - 20:00
  • 20:00 - 21:00
  • visa diena

KAUNO MUZIKA

Vieta, kur rasi KAUNO atlikėjų arba muzikos, atliekamos KAUNE, vaizdo klipus...