Žemieji Šančiai


Praeitis

Šančius laikinojoje sostinėje rasite dešiniajame Nemuno krante, o pietinė jų dalis, esanti žemutinėje upės terasoje, vadinama Žemaisiais Šančiais. Daugiau apie Šančių kilmę ir jų pavadinimo istoriją rasite publikacijoje apie Aukštuosius Šančius.

Šis mikrorajonas išsiplėtė XIX a. viduryje, kuomet Kaunas tapo gubernijos centru ir buvo nutiesta geležinkelio Sankt Peterburgas-Varšuva atšaka į Virbalį. Carinės Rusijos metais Šančiai garsėjo kaip pramoninis priemiestis, apgyvendintas ten įsikūrusių fabrikų ir dirbtuvių darbininkais. Nuo XIX a. vidurio iki XX a. pradžios čia jau buvo galima rasti geležinkelio remonto dirbtuves, kaulų malimo fabriką, ratų tepalo įmonę, vinių ir geležies dirbinių fabriką „Vestfalija“ bei baldų gamyklą.

Tarpukario laikotarpiu Šančiai buvo didžiausias ir vienas sparčiausiai besiplečiančių Kauno priemiesčių ir toliau garsėjusių pramonės įmonėmis. Žemieji Šančiai prie Kauno prijungti 1919 metais. Tuo metu čia gyveno apie 15 tūkstančių žmonių. Sovietinės armijos daliniai iš šio mikrorajono išsikėlė tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę.


Susisiekimas

Iš Žemųjų Šančių miesto centrą pasieksite gana patogiai. „Automobiliu kelionė iki Vytauto prospekto truks 3 ar 5 minutes“, – tikina „DNB būstas“ nekilnojamojo turto brokerė Jolita Gegužienė. Pagrindinė problema, anot jos, šiuo metu atnaujinamas A.Juozapavičiaus prospektas, tad susisiekti su už Žemųjų Šančių įsikūrusiais mikrorajonais, pavyzdžiui, Panemune ar Vaišvydava gali būti šiek tiek sudėtinga. „Teks važiuoti ne artimiausiu keliu, o per Petrašiūnus ar palei Nemuną besidriekiantį kelią, pravažiuojant Napaleono kalną ir kertant Jiesios upelį“, – pasakoja J.Gegužienė.

Rajono madingumas

„Šiandien Žemieji Šančiai tikrai nelaikomi prestižiniu Kauno mikrorajonu, tikriausiai taip susiklostė dėl jų istorijos“, – pasakoja nekilnojamojo turto brokerė. Anksčiau tai buvo darbininkų kvartalas, vėliau Šančiuose įsikūrė armijos daliniai, tad net ir dabar gyventojai čia dažniausiai kraustosi tik dėl kelių priežasčių: mėgsta šį mikrorajoną, yra čia užaugę arba vertina jo išskirtinę padėtį susisiekimo atžvilgiu. „Tai vienas arčiausiai Kauno centro esančių mikrorajonų, tad čia keliasi gyventi tie, kuriems aktualu greitai nuvažiuoti į darbą centrinėje miesto dalyje“, – sako J.Gegužienė. Anot jos, naujakuriai, kuriems šis klausimas nėra svarbus, Žemųjų Šančių gyvenimui nesirenka. Visgi tikimasi, kad mikrorajono prestižas kils, ypač po to, kai bus baigtas renovuoti A.Juozapavičiaus prospektas.

Sena, nauja ir supernauja statyba

Žemieji Šančiai įdomūs dar ir tuo, kad daugiausiai čia stovinčių namų yra ne daugiabučiai, o individualūs namai. Visgi čia rasite ir senos, ir naujos, ir net supernaujos statybos. „Kalbant apie daugiabučius šiame mikrorajone, jie gali būti ir visiškai seni mediniai namai, ir tarybiniais metais statyti plytiniai“, – vardija nekilnojamojo turto brokerė. Anot jos, ypatingos kokybės čia tikėtis nevertėtų, mat statiniai mena jau tikrai senus laikus.


Renato Dūdos nuotrauka


Naujos statybos namą Žemuosiuose Šančiuose rasite Vokiečių gatvėje. Jis statytas dar prieš krizę, tad būstai čia senokai išparduoti. „Dauguma naujakurių šiame daugiabutyje – jaunos šeimos“, – tikina J.Gegužienė. Patraukliausi, pasak nekilnojamojo turto brokerės, šiuo metu būstai renovuotose XIX a. pabaigos kareivinėse. „Čia šildymas kolektorinis, lubos aukštos, kai kur išlikusios senos plytinės sienos. Viršutiniuose aukštuose įsikūrę butai turi savo balkonus, o apatiniai – privačius kiemelius“, – pasakoja J.Gegužienė.
 

Gatvių ir kiemų kokybė

Pagrindinė Žemųjų Šančių arterija – A.Juozapavičiaus prospektas. „Iki šiol ši gatvė buvo viena labiausiai duobėtų Kauno mieste, tačiau dabar remontui skirta nemažai pinigų ir ji renovuojama iš pagrindų“, – sako nekilnojamojo turto brokerė. Kantrieji po kurio laiko galės džiaugtis ne tik kur kas platesniu geresnės kokybės prospektu, bet ir išaugusia nekilnojamojo turto verte. Tačiau dabar eismas čia apsunkintas ir nukreiptas aplinkinėmis gatvėmis.


Anot J.Gegužienės, Žemieji Šančiai – pakankamai žalias mikrorajonas, namai čia sustatyti ne itin tankiai. Be to, gyventojai nesusiduria ir su Dainavą ar Šilainius kankinančia kiemų užstatymo automobiliais problema. „Vietos jiems čia paliekama pakankamai, o gatvės nėra užstatytos. Be to, šiame mikrorajone nemažai privačių namų, kurie turi savo kiemus ir juos tvarkosi“, – pasakoja nekilnojamojo turto brokerė.

Žaliosios erdvės

Šis mikrorajonas savitas ir savo žaliosiomis erdvėmis, mat jis ne tik pakankamai žalias tarp namais užstatytų gatvių, bet ir įsikūręs Nemuno vingio pakrantėje.

Būsto kainos

Jei ieškosite senos statybos būsto Žemuosiuose Šančiuose, už 1 m2 būkite pasiruošę mokėti 1400-1900 litų. Kone dvigubai daugiau atsieis gyvenamasis plotas naujos statybos daugiabučiuose, mat kainuos čia svyruoja nuo 3200 iki 4200 Lt/m2. „Manau, kad nekilnojamojo turto vertė Žemuosiuose Šančiuose turi galimybę augti, mat čia daug investuojama į infrastruktūrą ir labai patogų susisiekimą su miesto centru“, – sako „DNB būstas“ nekilnojamojo turto brokerė Jolita Gegužienė.


Būsto nuoma Žemuosiuose Šančiuose, anot nekilnojamojo turto brokerės, itin populiari, mat susisiekimas su centru čia patogus, tad būsto nuomininkai ieško tiek renovuotose kareivinėse, tiek naujos statybos namuose Vokiečių gatvėje. Vidutiniškai už 2 kambarių butą mėnesiui čia mokama 700-800 litų.

Individualios statybos namų ar laisvų žemės sklypų čia nėra daug, tačiau retkarčiais viena skitas parduodamas. „Dažniausiai juos renkasi čia gimę ir užaugę žmonės, itin retai kitų mikrorajonų gyventojai“, – pasakoja J.Gegužienė. Anot jos, arčiau Nemuno esantys sklypai, iš kurių atsiveria graži panorama, čia kainuoja 20-25 tūkstančius už arą.

Būsto šildymas

Senų individualių namų gyventojai šiame mikrorajone šildosi kietu kuru arba dujomis, tačiau daugiabučiuose šildymo sistema dažniausiai centralizuota. „Šiuo metu parduodamuose būstuose, kurie įkurti renovuotose XIX a. kareivinėse, jau įrengtas kolektorinis šildymas, kurį gali reguliuotis kiekvieno buto savininkas atskirai“, – pasakoja nekilnojamojo turto brokerė. Tad tokiame bute jau galite nuspręsti patys, kokią temperatūrą palaikyti, nuo to priklausys ir mokesčiai už šildymą. Be to, kai kuriuose tokiuose būstuose yra galimybė įsirengti krosnelę arba židinį, tad išlaidos centralizuotam šildymui gali dar sumažėti.


Vietos automobiliams

Prie naujos statybos daugiabučių Žemuosiuose Šančiuose įrengtos požeminės ir antžeminės automobilių stovėjimo aikštelės, kurios čia parduodamos drauge su butu. Renovuotos kareivinės tokių parkingų neturi, tačiau, anot nekilnojamojo turto brokerės, šalia jų rasite erdves aikšteles. Namo gyventojai jose automobilius gali statyti laisvai atsidarę įvažiavimą saugančią užtvarą.

Mokyklos ir darželiai

Žemuosiuose Šančiuose rasite vos vieną vaikų darželį, kuriame laisvų vietų šiuo metu nėra. „Tačiau tai nėra didelė problema čia gyvenantiems žmonėms, mat susisiekimas su miesto centru itin patogus, o jame rasite ne tik daugybę darželių, bet ir mokyklas bei gimnazijas“, – tikina J.Gegužienė.


Parduotuvės ir pramogos

Anot nekilnojamojo turto brokerės, anksčiau parduotuvių Žemuosiuose Šančiuose buvo mažokai, tačiau neseniai čia atidaryta didžiulė Norfa, kuri patenkina gyventojų poreikius. Be jos mikrorajone veikia parduotuvės Maxima ir Šilas.

Ypatingų pramogų Žemuosiuose Šančiuose nerasite, nebent mėgstate ramų poilsį gamtoje, tuomet pasivaikščiojimas Nemuno pakrante kaip tik jums. Ieškantiems tradicinių pasilinksminimo vietų: kino teatro, ledo arenos, kavinių ar restoranų, vos už 3 minučių kelio automobiliu stūkso prekybos ir pramogų centras Akropolis.

2012 06 14 informacija

Kas vyksta Kaune?
  • 18:00 - 19:00
  • 19:00 - 20:00
  • 20:00 - 21:00
  • visa diena

KAUNO MUZIKA

Vieta, kur rasi KAUNO atlikėjų arba muzikos, atliekamos KAUNE, vaizdo klipus...